מגע הוא שפה המתקשרת עם החלקים הפחות מודעים שלנו. מגע קשוב ומיומן, במיוחד בכפות הרגליים, מתקשר עם החלקים הרגשיים, העמוקים שלנו ומעביר לגוף מסר פשוט: הכל בסדר. אפשר לנשום, להרפות, להפסיק לעמוד על המשמר ופשוט להיות ברגע. לאורך הזמן, המסר הזה מוטמע בגוף לא דרך הערוצים המודעים, אלא דרך תהודה שקטה ועמוקה. תחושת ביטחון פנימי זו מאפשרת מפגש אופטימי ומשחרר עם ההוויה הפנימית האוצרת בתוכה את כל טווח החוויות שלנו. 

 

מגע, במיוחד בכפות הרגליים, נותן תחושה של אדמה יציבה וקרקוע ולכן כל טיפול מתחיל בטכניקות הרגעה וקרקוע, על מנת ליצור תחושה של ביטחון וקרקע יציבה ליצירת בסיס שממנו אפשר להתחיל לחפש את מקורות הקושי והכאב, לעבוד איתם ובסופו של דבר לשחררם.

 

רפלקסולוגיה רגשית – לדבר אל הרגש בשפה הראשונית שהוא מכיר

 

רפלקסולוגיה רגשית היא גישה הוליסטית המתייחסת לכל ההיבטים של האיברים ומערכות הגוף: הפיזי, הרגשי והאנרגטי, ויחסי הגומלין ביניהם, אבל שמה דגש על האספקט הרגשי; פגישה, חקירה והבנה של הדפוסים הרגשיים הפועלים (לפעמים מתחת לפני השטח), פיתוח היכולת להכיל את קשת התחושות והרגשות ושחרור דפוסים רגשיים מחלישים ומכאיבים.

כף הרגל מאפשרת למטפל לזהות מקומות של כיווץ, נוקשות, כאב ולהתאים את שפת הטיפול לצורך המדויק של המטופל. לדבר אל הרגש בלי לדבר, לדבר אליו בשפה הראשונית שהוא מכיר - שפת המגע. 

בעזרת טיפול במגע ניתן "לעקוף" את השכל ולפנות ישירות לרבדים רגשיים עמוקים ולאפשר להם לעלות בעדינות לפני השטח ולהשתחרר.

 

תכלס, מה קורה בטיפול?

 

כאמור, טיפול יתחיל בבניית קרקע איתנה ויציבה. אין טעם להתחיל להציף קשיים וכאב כשאת.ה נמצאים בחוסר שקט, במצוקה ובהצפה רגשית. שלב ההכנה הוא בניית בסיס של ביטחון וקרקע יציבה בגוף ובתודעה. בסיס המאפשר פתיחות, רצון ויציבות פנימית, המחזקים את יכולת ההכלה ומאפשרים מפגש מעצים עם הכאב היושב מתחת לפני השטח.

 

בשלב ההכנה יש דגש על הרגעה וחיזוק של שלוש מערכות:

מערכת העצבים - הרגעת מערכת העצבים מפחיתה את חוסר השקט הפיזי והנפשי. מאזנת את רמות הורמוני הסטרס בגוף, מורידה את מפלס הפחד והחרדה הקיימים (לפעמים רק) מתחת לפני השטח, את תחושת המאבק ותחושת התלישות וחוסר הביטחון בחיים. 

   

מערכת הנשימה - חיזוק והרגעת מערכת הנשימה מאפשר נשימה עמוקה ורגועה יותר. רמת החמצן בדם עולה, מה שיוצר חדות ובהירות. הנשימה, סדירה ואיטית, משדרת לתודעה שאנחנו במצב בטוח ויוצרת רגיעה המאפשרת התמסרות. העבודה על מערכת זו יוצרת "מרחב נשימה" ופותחת מרחב הכלה לפגוש את הכאב באופן מאוזן, מתון ובהיר.

מערכת העיכול - מעבר לשיפור ברמה הפיזית בעיכול ובפינוי הפסולת, חיזוק מערכת העיכול מחזק ברמה הרגשית את היכולת לעכל חוויות ולשחרר את דעות ואמונות ישנות. 

 

 

לאחר שלבי ההכנה, יש אנשים שצריכים מספר מפגשי ניקוי עדין של פסולת ורעלים פיזיים ורגשיים.

 

לרוב צריך גם לשפר ולחזק את יכולת הביטוי הרגשי של המטופל. אדם מוצף רגשית מתקשה לעתים לבטא את הקושי ולתת לו מקום, בייחוד כשמדובר באדם המצפה מעצמו להיות תמיד בשליטה. בשלב זה אני פותח מרחב להתבוננות, לנשימה ולביטוי, ללא שיפוט. אני מפעיל קשב פנימה, מרחיב את מערכת הנשימה והביטוי, פועל לאיזון עודף נוקשות ושליטה ולשחרור עדין של פסולת ורעלים.

 

בשלב הבא וככל שהמטופל מצליח לחוות יותר יכולת התבוננות פנימית, אני מסייע לו להיזכר ולפגוש מחדש את העוצמות שבו.

 

קל לעתים לשכוח את הצד החזק של המטבע. לשקוע לתוך קושי רגשי מתמשך שמביא איתו חוויה של אין מוצא וקושי לראות את האור בקצה המנהרה ואת הסיכוי לצאת מהמצב.

 

 

בשלב הזה יש לרוב הטבה ניכרת בסימפטומים, בתדירותם ו/או בעוצמתם. כאן ניתן להתחיל להתבונן בפחדים. זהו תהליך של שחרור הפסולת ועיבוד החוויות. שחרור השליטה וחיבור ל"כאן ועכשיו". חשוב בשלב זה במיוחד לחזק את המיכל, להיטיב את יכולת ההכלה של אותה קרקע שנהייתה בוצית. לחזק את הביטחון ביכולת להתמודד, לתמוך באדמה ובאש ממקום מאוזן יותר. היכולת להתבונן בפחד, "להביט לו בעיניים", מביאה לרוב להבנה שהוא פחות נורא ממה שהיה נדמה.

 

השלב האחרון יהיה לחזק קבלה עצמית ואהבה עצמית של מי שאני על פחדיי וחרדותיי.

 

 הגדלת או חיזוק היכולת להכיל ולקבל את הפחדים והחרדות כחלק ממני מאפשרת יכולת התמודדות טובה יותר. אני מאמין בהתמודדות מתוך קבלה ואהבה ופחות דרך מלחמה. ומניסיוני בדרך זו גם קל יותר, בסופו של דבר, לשחרר את החרדות.

 

זוהי זכות בעיני לשקף למטופליי את מקורות הכוח שנמצאים בהם, ולעבוד איתם על חיבור מחודש אליהם. להיזכר יחד איתם מה עושה להם טוב ומה מחזק אותם. לפתוח את החושים ולראות קדימה, את האופק. לחזק את האלמנט הדומיננטי. לנשום ולהגדיל את מרחב המחיה הפנימי.

רפלקסולוגיה רגשית